İnguşetya’daki protestoların nedeni Çeçenya’ya verilen petrol kuyuları

İnguşetya petrol kuyularının Çeçenya’ya yasadışı yollardan geçmesi halinde, İnguşetya’daki petrol işçileri protestolara katılıp greve gideceklerini açıkladılar.

Daha önce Rosneft’in bir yan kuruluşu olan Ingushneft’e ait petrol kuyularının bulunduğu Dattıh bölgesi, imzalanan anlaşma ile birlikte Çeçenya tarafına geçmişti. Dattıh sahasında tespiti yapılmış büyük miktarda petrol ve doğalgazın olduğu bilinmekte. Bölgede bu kuyulardan 19 tane mevcut; 16’sı tasfiye olmak üzere ve 3 tanesi de dokunulmazlık durumunda.

Rosneft’in yan kuruluşu OAO Ingushneft, bugünlerde oldukça zor zamanlar geçiriyor. Üretimde ciddi oranda düşüş mevcut. Bir ay önce, petrol üretimindeki düşüş nedeniyle çalışan sayısı 49 kişiye kadar indirildi. İnguş petrolcüler, İnguşetya petrol endüstrisinin geleceğini Dattıh bölgesiyle başlayacağına belirtiyor ve hidrojen sülfit kuyucuklarının yeniden faaliyete geçmesinin bir zaman meselesi olduğuna inanıyorlar. Ayrıca bölgede bulunan 9 milyar metreküp oranındaki doğalgazın varlığı cumhuriyete yıllarca gaz sağlayabilir.

Anlaşmanın imzalanmasının asıl nedeninin İnguşetya petrolünü almak için Ramzan Kadirov’un isteği olduğu iddia ediliyor.

Rusya Federasyonu ve İnguşetya Cumhuriyeti’nin tüm yasalarını ihlal eden anlaşmaya karşı yapılan protestolara rağmen, İnguşneft’in petrol kuyularının Çeçenya tarafına transferi hızlı bir şekilde hazırlanıyor. İnguşetya Cumhuriyeti Maden Tetkik Bakanı Evkurov’un talebi üzerine, İnguşneft’in genel müdürü de Dattıh bölgesine anlaşmanın sağlanması için gönderildi.