Kabardey-Balkar’da patates fiyatının artması tepkilere neden oldu

Kabardey-Balkar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ülkede patates fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları takip ettiklerini belirterek, fiyatlarda yaşanan ani artışın geçici olduğunu açıkladı. Kabardey-Balkar sakinleri duruma tepki göstererek, ülkedeki gıda fiyatlarında yaşanan yükselmenin düzenli gerçekleştiğini ve süreçten hükümetin sorumlu olduğunu ifade ettiler.

Kabardey-Balkar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, sosyal medya üzerinden gösterilen tepkilerle bağlantılı olarak, ülkedeki zincir mağazalardan Magnit ve Pyateroçka’nın fiyatlarını baz alarak yaptığı değerlendirmede, bazı ürünlerin fiyatlarında yaşanan artışın kısa vadeli olduğunu, kötü hava koşullarının hasadı zorlaştırdığını, sürecin takip edildiğini açıkladı.

Kabardey-Balkar vatandaşları periyodik olarak çeşitli ürün ve malların fiyatlarındaki artıştan uzun süredir şikayetçi. En son 20 Mart 2020’de un, tahıl, makarna ve deterjan fiyatlarında yaşanan hızlı artış ülke genelinde protesto edilmişti. Kasım 2020’de ise ilaç fiyatlarında yaşanan artış tepkilere neden olmuştu.