Ukrayna’da kayıpları artan Rus ordusu için Kafkasyalılardan oluşan takviye askeri birlikler hazırlanıyor

Ukrayna-Rusya Savaşı dolayısıyla kayıpları artan Rus ordusu için Kafkasya’daki cumhuriyetlerde takviye askeri birlikler oluşturuluyor.

Rusya tarafından verilen bilgilere göre askerler geçmişte sözleşmeli er olarak görev yapmış kişilerden seçilecek. Gönüllü olarak tanımlanan askerlerin kısa bir eğitimin ardından Ukrayna’ya gönderileceği bildirildi. Rus muhalif siyaset bilimci Mihayil Sava ise yeni karışık birlikler oluşturulmaya zaman bulunamadığı için etnik köken merkezli takviye birliklerin kurulduğunu ve bu durumun Rus ordusunun yaşadığı personel sıkıntısını gösterdiğini belirtti.

İnsan hakları örgütü Citizen’in yöneticisi Sergey Krivenko, Kafkasya bölgesinden yeni düzensiz birliklerin oluşturulmasının ekstra bir seferberlik hali olduğunu, takviye birliklerin resmi olarak askeri personel sınıfına girip girmeyeceğinin belirsizliğini, bu grupların birçok açıdan soru işaretleri taşıdığını ve askerlerin uygulamada zorunlu olarak göreve alındığını ve gönüllü kategorisinde değerlendirilemeyeceğini vurguladı.

Kafkasya’da özellikle Çeçenya, Dağıstan, İnguşetya gibi bölgelerden yeni birliklerin oluşturulup Ukrayna’ya gönderildiği, ancak savaşmaya gönderilen askerlere vadedilen ücretlerin ödenmediği, askeri üniforma ve temel gıda maddelerinin ulaştırılmadığından dolayı askerlerin şikayetlerinin arttığı, ancak yerel yönetimlerin tehditleriyle muhaliflerin susturulduğu kaydedildi.