Adıgey’de Anavatana Geri Dönüş Günü

Adıgey Cumhuriyetinde 1 Ağustos Geri Dönüş Günü kutlamaları için hazırlıklar başladı. Adıgey Cumhuriyeti’nde üst düzey yetkililer, Geri Dönüş Günü hazırlıkları komitesi ile bir toplantı düzenledi.

1 Ağustos’ta ülke yönetimi anavatanlarına geri dönenlerin ve tüm Adige halkının katılacağı bir kutlama yapacak.

Yapılacak kutlamalarda birçok sergi ve konser yapılacak. Gazeteciler arasında düzenlenen “Ataların toprağında. Geçmiş ve Gelecek Arasında” isimli yarışmanın sonuçları açıklanacak. Geri dönüşçülerin yeni doğan bebeklerine hediyeler verilecek.

Geri dönüşçülerin adaptasyonu konusunda, onları ilgilendiren ve kaygılandıran konuların konuşulabileceği yuvarlak masa toplantıları düzenlenecek.

Adıgey Devlet Kütüphanelerinde ve Milli Müzede kitap fuarları açılacak. Adıgey Sanat Kolejinde 18-20 Temmuzda öğrencilerin ‘Köklere dönüş’ isimli sergisi gösterilecek.

1 Ağustos’ta Devlet Filarmoni Orkestrası konser verecek. Konserde geri dönüşçüler arasından sanatçılar da çalacak. Konserin ardından tüm halkın katılımıyla bir Adıge düğünü düzenlenecek.

1 Ağustos Adıgey Devlet Başkanı’nın kararıyla, Adigelerin 1998’de Kosova’dan anavatana dönüşlerinin kutlandığı Geri Dönüş Günü ilan edildi.