Adıgey’e gelen her üç kişiden biri Ukraynalı

Adıgey’de, son iki yılda, göç hizmetleri kayıtlarına 7456 Ukrayna vatandaşı kaydoldu. Bu sayı, Adıgey’e yerleşen tüm yabancıların yüzde 28,5’ini oluşturuyor.

Adıgey Federal Göç Hizmeti idaresinin verdiği bilgilere göre, Ukraynalıların çoğu Adıgey’e kendi çabalarıyla geldi. Adıgey’e organize şekilde gelen Ukraynalıların sayısı ise 1500 civarı.

Ukraynalı mülteciler için 9 geçici yerleştirme alanı oluşturuldu, buralar 2 binden fazla Ukraynalıya sığınak oldu. Şu anda bu kamp alanlarda hiç kimse kalmadı.

Adıgey çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından açıklandığına göre, 627 kişiye iş bulma konusunda yardımda bulunuldu. 225’ten fazla kişiye sağlık hizmeti verildi. Ukrayna’dan gelen mülteci ailelerinde 9 çocuk doğdu. Okullarda 292, anaokullarında 64 Ukraynalı çocuk eğitim görüyor. Orta mesleki eğitim kurumlarında 10 çocuk, üniversitelerde 6 kişi eğitim görüyor.

Adıgey Federal Göç Hizmeti bilgilerine göre, sene başında 145 mülteci Rusya Federasyonu vatandaşı oldu. Ukrayna vatandaşlarından 1399 kişiye geçici ikamet izni verilmesi için karar alındı. Şu anda Adıgey’de bu belgeyi almış 956 Ukraynalı yaşıyor. 841 Ukrayna vatandaşı da Adıgey’de sürekli ikamet belgesi aldı, 304 kişiye daha sürekli ikamet belgesi verilmesi için karar alındı. 1076 kişi de geçici ikamet izni için göç hizmeti kayıtlarında yer alıyor.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, Ukrayna’ya geri dönen 359 kişinin geçici ikamet belgesi iptal oldu 95 kişi de Adıgey’den RF’nin farklı bölgelerine gitti.