Çeçenya’da “ahlak anketi” uygulaması başladı

Çeçenya’da, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında “ahlak pasaportu” uygulaması başlatıldı.

Öğretmen ve öğretim üyelerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, henüz hiç kimse ankete katılmayı reddetmedi. Yerel bir sivil örgüt temsilcisinin düşüncesine göre, böylesi bir anket Rusya Anayasası’na aykırı.

Çeçenyalıların anlattığına göre, yaklaşık bir haftadır, okul, teknik okul ve üniversitelerde, gençlere, “ahlak anketi” yapılıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir öğretmen, “Birkaç gündür tüm işimiz bu ‘ahlak anketi’ denen şeyi doldurmaktan ibaret. Şu veya bu gençle ilgili tüm bilgilere yer vermek gerekiyor, onun sülalesi, tarikatı, hangi sporla ilgilendiği, hangi gençlik birliklerinde yer aldığı, herhangi bir sanat dalıyla ilgileniyor mu gibi bilgiler bunlar” dedi.

Öğretmenin ifadesine göre, anketler doldurulduktan sonra gencin ailesinden bir büyüğün, bölge polisinin ve imamın anketleri imzalaması gerekiyor. Öğretmen, “Bu anketin ne amaçla ve niçin yapıldığını anlamak mümkün değil. Diğer cumhuriyetlerde böyle bir uygulama yok” dedi.

Roza isimli bir veli, “Oğluma, okulda, bu ahlak anketi denen şeyi verdiler. Doldurup geri getirmesini istediler. Bu ‘anketi’ dolduran kişiyle ilgili tüm bilgilerin dışında oraya kişinin renkli bir fotoğrafını yapıştırması, ayrıca bu bilgileri kimin onayladığını göstermesi gerekiyor. Bu ‘anketler’ neden özellikle şimdi gerekli oldu, üstelik yöneticilerimiz, Çeçenya’nın, Rusya’nın en sakin yeri olduğunu ve burada hiç vahhabi veya terörist bulunmadığını söylerken” açıklamasında bulunuyor.

Caharkaleli Said-Hüseyin, şu anda anket çalışmasının okul ve üniversitelerdeki gençlere yönelik yürütüldüğünü, ancak ileride tüm ülke halkını kapsayabileceğini belirtiyor.

Groznenski bölgesindeki okullardan birinde öğretmenlik yapan Madina, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Anket sadece 8-11 sınıflarda okuyan erkek öğrencilerle ilgili. Anketi, ebeveynlerin doldurması, bölge polisi ve cami imamının onaylaması gerekiyor. Son bir haftadır bununla ilgileniyoruz. Bu yeni uygulama ne çocuklarda ne ebeveynlerinde memnuniyetle karşılanmadı. Bununla birlikte şimdilik reddeden kimse olmadı” dedi.