Çeçenya’da türbe kundaklandı

Çeçenya’nın Mayirtup köyünden Usumov Cabrail Buvaysaroviç, Ergiyev Şamil Suleymanoviç, Uspayev Hamzat Alim-Hojiyeviç ve Yunusov İslam Saydaliyeviç internette dinledikleri vaazlardan etkilenerek Kurçaloy köyündeki Yangulbi Hacı’nın türbesine gittiler. Ziyaretlerinin amacı üstadın hatırasına saygı ve Allah’a dua etmek değildi. Bu kişiler, içerisinde şirk yapıldığına inandıkları türbeyi yakmak istediler.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov gözaltına alınan gençlerle görüştü. Kadirov bu kişilerin eylemini, Allah’a ve tüm Müslüman ümmetine karşı suç olarak adlandırdı.

Şeyh Yangulbi Hacı, 19. yüzyıl ortalarında doğdu ve Allah’a yakın olmak için 13 yıl inziva hayatı yaşadı. Yaşamının son günlerinde din kardeşlerini imanlarını sağlamlaştırmaya, dinlerini öğrenmeye ve insanlarla barış içinde yaşamaya çağırdı.

Gençler yaptıkları eylemin kafa karışıklığı olduğunu söylüyor. Ancak Kadirov, suçluların toplumsal kınamayı hak ettiklerini düşünüyor.

Kadirov’un ifadesine göre, ekstremistlere ve İblis Devleti’ne sempati duyan bu insanların tüm Çeçenya’da bilinmesi gerekiyor.

Grozni TV’nin verdiği bilgilere göre, Kurçaloy’da yaşanan türbe yakma olayı, ülke vatandaşlarının tepkisini çekti. Halk türbeye yapılan saygısızlığı tüm evliya ve Müslümanlara yönelik bir hakaret olarak adlandırdı.