Adıgey’de çevreciye ekstremizm suçlaması

Adıgeyli çevreci Brinih, ekstremizm yandaşlığıyla suçlandı.

Rusya Doğa Koruma Birliği Adıgey şubesi başkanı Valeri Brinih hakkında, avukatının açıkladığına göre ekstremist materyal dağıtma suçlamasında bulunuldu. Suçlamada, delil olarak, Brinih’in internete koyduğu “Kuzuların Sessiliği” makalesi gösteriliyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 17 Aralık 2014’de Maykop şehir mahkemesi, Valeri Brinih’in “Krasnodar İçin” isimli internet sitesinde yayımladığı “Kuzuların Sessiliği” makalesini ekstremist materyal olarak tanıdı. Makalede, “Kievo-Juraki APK” domuz çiftliğinin çevreye verdiği zarar konu ediliyor.

Mahkeme, davayı Adıgey Cumhuriyeti savcılığının talebi üzerine gördü. Çevreci Brinih, kararın iptali için Adıgey Yüksek Mahkemesine başvurdu. 20 Mart’ta Adıgey Yüksek Mahkemesi “Kuzuların Sessizliği” makalesini ekstremist materyal olarak kabul etti.

Adıgey Soruşturma Komitesi, tanınmış çevreci ve Bölgesel Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü müdürü Valeri Brinih hakkında, RF Ceza Kanunun 282. maddesinden suçlamada bulundu.

Brinih’in avukatı Popkov, “İddiaya göre, Brinih, geçen yıl Eylül ayında ayrımcılık ve hakaret içeren ektremist bir yazı yayımladı” açıklamasında bulundu.

Popkov’un ifadesine göre, makale Adıgey’in Teuçejski bölgesinde büyük bir domuz çiftliği olan “Kievo-Juraki APK”nin çevre ihlalleri ve Gabukay ve Assokolay köylerindeki vatandaşların çiftlik hakkındaki şikayetleri ile ilgiliydi. Soruşturma organlarına göre, Brinih makalesini kimliği belirsiz bir kişiye internette yayması için verdi. Daha sonra ise gene bu kişinin yardımıyla yazı “Krasnodar İçin” sitesinde yayımlandı.

Savunma avukatı suçlamaları kabul etmiyor ve bunun ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu düşünüyor.

20 Temmuz’da Brinih, Federal Çevre Denetimi Adıgey şubesini domuz çiftliğine habersiz bir teftiş yapmaya çağırdı. Çevreci aktivistin verdiği bilgilere göre, çiftlik bölgesinde tehlikeli atıklar bulunuyor.