İstanbul’da öldürülen Osaev’in katil zanlısına beraat

Çeçen komutan Ali Osaev’i öldürmek suçundan yargılanan Zona kod adlı Temur Makhauri beraat etti. Mahkeme, gerekçeli kararında ortaya atılan iddiaların ve bulunan delillerin hiç birinin şüpheden arınmış, yeterli ve inandırıcı olmadığını açıkladı.

Çeçen komutan Ali Osaev 2009 yılında Zeytinburnu’ndaki evinin önünde üç kurşunla öldürülmüştü. Soruşturma sonunda 2014 yılında Gürcistan uyruklu Zona kod adlı Temur Makhauri hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, 2011 yılında Zeytinburnu’nda öldürülen 3 çeçen cinayetiyle ilgili Rus ajanları Alexander Zharkov ve Nadim Ayupov’un da 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istendi.

BERAAT ETTİ

Bakırköy 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonunda tutuklu sanık Temur Makhauri’nin atılı suçu işlediği hususunda cezalandırılmasına yetecek, her türlü şüpheden arınmış, yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, beraatına karar verdi. Mahkeme, sanığı tahliye etti.

İKİ SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

Mahkeme heyeti hazırladığı gerekçeli kararda tasarlayarak öldürme suçundan yargılanan sanıklar Nadim Ayupov ile Alexander Zharkov’un açık adres ve kimliklerinin tam olarak tespit edilemediği ve savunmaları alınamadığından, bu sanıkların ve olayın sanık Temur Makhauri ile doğrudan bağlantısı tespit edilemediğinden, makul sürede yargılanma hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edilmemesi açısından bu sanıkların dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Gerekçeli kararda, Ali Osaev’in öldürülmesi sırasında katili gören tanıkların şahsın yüzünü tam göremediklerini söyledikleri, ‘kesin ve net olmamakla birlikte bu şahıs olabilir’ diyerek ifade verdikleri ancak mutlak manada bir teşhiste bulunmadıkları, tanık Umran Abdulazizov’un Fatih Camii’ndeki cenaze töreninde bulunmuş olması halinde sanığı mutlaka fark edebileceğini ancak o gün orada görmediğini belirttiği hatırlatıldı. Devamında, sanığın eşinin yeğenleri olan tanıklar Zarina ve Marina Zelimhanova’nın mahkemedeki ifadelerinde sanığın olay tarihinde evinde bulunduğunu söyledikleri, sanığın komşusu tanık Makka Khanchukgeva’nın ifadesinde sanığı olay tarihinde evinin önünde gördüğünü ve Ali Osaev’in ölümünden dolayı herkesin sanığa başsağlığı dilediğini söylediği, sanığın eşi Lorisa Bokove’nın ise ifadesinde eşinin olay günü Tiflis’te bulunduğunu, eşiyle birlikte notere giderek oğullarının Bakü’ye gitmesi için muvafakatname verdiklerini belirtildi. Kararda, sanık avukatının Gürcistan Adli Makamından 26 Şubat 2009 tarihinde çocukları Shaaman Timaev’in geçici olarak sınır dışına çıkartılmasına dair bir yıl süreli vekaletname verildiğinin doğrulanmış olduğu ifade edildi.

KABUL EDİLEMEZ YOLCU 

Kararda, Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü’nün yazdığı yazıda Ruslan Papaskiri isimli erkek şahsın 28 Şubat 2009 tarihinde THY uçağıyla Gürcistan Tiflis’ten gelerek İstanbul’a giriş yaptığı fakat kalacağı süre içerisinde yeterli parası ve otel rezervasyonunun bulunmaması nedeniyle İNAD (kabul edilemez yolcu) kapsamına alınarak Yabancılar Büro

Amirliğine sevk edildiği, aynı tarihte Tiflis’e gönderildiği belirtildi.
Gerekçeli kararın sonunda tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın üzerine atılı müsnet suçları işlediğine dair yeterli delil olmadığı, sanık Zona Temur Makhauri’nin maktül Ali Osaev’i tasarlayarak öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarını işlediği hususunda cezalandırılmasına yetecek, her türlü şüpheden arınmış, yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatına karar verildiği açıklandı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı


Yorumlar
  1. rUSLARLA KAFKAS HALKLARI ARASINDA GENETİK FAKTÖRLERDEN KAYNAKLANAN ÇOK FARKLILIKLAR VARDIR. BUNDAN DOLAYI rUSLAR VE KAFKASYALILAR ARASINDAKİ SAVAŞ VE MÜCADELE HİÇ BİTMEYECEKTİR. rUSLAR’ I KUZEY KAFKASYA HALKLARINDAN AYIRAN EN BELİRGİN ÖZELLİK…rUSLARIN ŞEREFSİZ OLMASIDIR.