Kadirov Suriye muhalefetini Esed ile birleşmeye çağırdı

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkan vekili Ramzan Kadirov, 28 Nisan’da Instagram hesabından, Suriye’de barış isteyen herkesin IŞİD ile savaşmak için birleşmesi gerektiğini ifade etti.

Kadirov, teröre karşı kazanılacak zaferde böyle bir birleşmenin örneği olarak Çeçenya’daki antiterör operasyonunu gösterdi.

Kadirov, paylaşımında, “Devletin bütünlüğünü tehdit eden teröristleri yok edebilecek tek ülke Rusya’dır. Önceden burası da Suriye’nin şimdiki hali gibiydi” dedi ve şu anda Suriye’de DAİŞ ile savaşanın sadece Şam ordusu ve Rusya hava kuvvetleri olduğunu iddia etti.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Kadirov, “Suriye muhalefeti denen şeyin birleşmesi, eline silah alması, terörizmin yok edilmesi konusunda Esed’e yardımcı olması, daha sonra Suriye’nin geleceğini demokratik yolla çözmesi gerekir. Türkiye, Amerika ve Avrupa’da oturan Suriyeliler kendi ülkelerinin vatanseverleri değil, ona ihanet eden insanlardır. Eğer onlar vatansever iseler, Esed ile birlikte savaşmaları, açlıktan ölen halklarının geri dönmesi için devlet başkanlarının etrafında birleşmeleri gerekir” dedi.