Yaşin, Kadirov raporunu tanıtamadı

“Milli Güvenlik Tehdidi” isimli raporun tanıtımını, 23 Şubat’ta Moskova’da yapan PARNAS Partisi eş başkanı İlya Yaşin, Kadirov raporunun tanıtım tarihinin, İnguş ve Çeçenlerin sürgün yıldönümü tarihi olan 23 Şubat olmasının tesadüf olmadığını, bu tarihin seçilme sebebinin Kadirov yönetiminin olumsuz sonuçlarını tecrübe eden Çeçen halkı ile dayanışma olduğunu açıkladı.

Yaşin’in gerçekleştirdiği tanıtım, 23 Şubat’ta, PARNAS’ın Moskova ofisinde gerçekleşti. Tanıtım binada bomba olduğu ihbarı üzerine yarım kaldı. İhbarın ardından gazeteciler ofisten çıkarıldı. Yaşin raporun tanıtımını medya temsilcilerinin çoğunluğu olmadan tamamladı.

“Milli Güvenlik Tehdidi” raporu, açık haber kaynaklarına dayalı bilgiler içeriyor, ama Yaşin, raporun hazırlanma sürecinde Çeçenya’da da bilgi topladı. Yaşin’in ifadesine göre rapor, Kadirov’un, Kremlin’in göz yummasıyla mümkün olan ve Rusya’nın milli güvenliğini tehdit eden eylemlerine karşı “Rusya toplumunun gözünü” açmak amacıyla hazırlandı.

İlya Yaşin, raporun tanıtımında, “Şunun altını çizmek isterim ki, Çeçen halkı ile hiç bir anlaşmazlığım yok. Biz, öncelikli olarak Çeçenler için tehdit oluşturan tehlikeli bir rejime karşı duruyoruz” dedi.

Yabancı gazeteciler, Kadirov’un Nemtsov cinayeti ile ilgisi olup olmadığıyla ilgilendi

Raporun tanıtımı öncesinde PARNAS ofisi bahçesinde çok sayıda gazeteci toplandı. Her bir medya temsilcisi ofise, gazetecilik belgesini göstermesinin ardından alındı, tabii ki akreditasyonu varsa. Her bir gazeteciye üzerinde “Basın” yazan özel kart verildi. Gazeteciler bu kartı göstermeden ofise alınmadı.

Parti ofisinin önünde onlarca polis vardı, bahçe giriş kapısının karşısında polis otobüsü duruyordu. Ofisin giriş kapısında da bir kaç PARNAS çalışanı nöbet tutuyordu ve gelenleri kaydediyordu. Girişteki görevlilerden biri Kavkazki Uzel muhabirine, bu sıkı giriş sisteminin provokasyona izin vermemek için yapıldığını açıkladı. Ama, tanıtımda, yine de provokasyon yaşandı. Sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişiler partinin ofis camına boyalı balonlar attı. Raporun tanıtımı esnasında kürsüye bazı adamlar çıktı ve Yaşin’in üzerine dolarlar atmaya başladı. Salonda ayrıca, Yaşin’e hitaben, “vatansever değilsin” diye bağıranlar oldu.

Raporun tanıtımı zemin kattaki büyük salonda yapıldı. Gazetecilerin hepsi salona sığmadı. Tanıtım, basının büyük ilgisini çekti. Tanıtımda, Fransız, Amerikan, İngiliz, Çek, Polonya, Litvanya ve Estonya basını vardı.

Polonya’nın TW Polska baş muhabiri Tomaş Kulakovski ve Çek kanalı Česká Televize muhabiri Miroslav Karas, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, kendi medya organlarının daha çok Kadirov’un muhalif Boris Nemtsov cinayeti ile ilgisinin olup olmadığıyla ilgilendiklerini söylediler.

Yaşin: Kadirov acilen Çeçenya başkanlığı görevinden kovulmalı

64 sayfadan oluşan rapor, tanıtıma katılan herkese verildi. Rapor dokuz başlıktan oluşuyor: “Pislikten Prensliğe”, “Çeçen Hanlığı”, “Tanrı olmadığını kanıtla!”, “Özel Ordu”, “Kadirov’un Dostları”, “Kadirov’un Düşmanları”, “Milli Güvenlik Tehdidi”, “Uluslararası Terörizm” ve “Cevapsız Sorular”.

13:00’da İlya Yaşin gazeteci kalabalığının arasından geçerek kürsüdeki yerini aldı. Yaşin konuşmasına, “Geldiğiniz için teşekkürler. Bugün bizler, Vladimir Putin ve Ramzan Kadirov tarafından Çeçenya Cumhuriyeti’nde kurulmuş olan siyasi rejimden söz edeceğiz. Bu, günümüz toplumunun ana problemlerinden biri” diyerek başladı.

Yaşin’in araştırmasına göre, Putin Kadirov’un yaklaşımına “boyun eğdi”, “ona istisnai yetkiler verdi” ve 10 yılda “Kadirov rejimini para, siyasi ve organize kaynaklarla besledi”.

İlya Yaşin, “Bugünkü Çeçenya rejimini, tek kişiye dayalı bir rejim olarak tavsif etmek mümkün. Kadirov güvenlik organlarını, yargı sistemini sert bir şekilde kontrol ediyor. Çeçenya’da Kadirov’un isteğine aykırı birşey yapmak mümkün değil. ‘Birleşik Rusya’ dışında hiç bir partinin bölgesel şubesi Çeçenya’da iş yapamıyor” dedi.

Yaşin, Çeçenya’da insan hakları örgütlerinin çalıştığını, ancak insan hakları savunucularının baskılara maruz kaldığını, faaliyetlerinin büyük riskler taşıdığını belirtti. Yaşin, “Burada, Natalya Estemirova cinayetini hatırlatmak gerekir. ‘Memorial’den meslektaşlarının ifadesine göre, Estemirova, Kadirov’a bağlı güvenlik güçlerinin, Bir Çeçen köyünde vurduğu kişi ile ilgili yazı hazırlıyordu. Kadirov’un Estemirova’yı tehdit ettiğiyle ilgili deliller var” açıklamasında bulundu.

Raporda iddia edildiğine göre, “Büyük miktarda hibeler, devlet bütçesinden, federal yönetimin göz yummasıyla, şeffaf olmayan bir şekilde gerçekleşiyor ve yolsuzluklar sürekli artıyor”.

İlya Yaşin, Çeçenya’nın Rusya kanunlarına uymadığını iddia ediyor ve Kadirov’un bir an önce cumhuriyetin başkanlığından kovulması gerektiğini düşünüyor.

Yaşin, “Benim, PARNAS’ın ve Demokrat Koalisyonun ana görevi Kadirov’un bir an önce istifa etmesini sağlamak ve hakkında, işlediği ciddi suçlarla ilgili dava açılmasıdır” dedi.

Çerkasov: Yaşin’in raporu ulusal gündeme önemli meseleler taşıdı

13:30 gibi PARNAS ofisine polisler geldi ve binada bomba olduğuyla ilgili ihbar aldıklarını söyledi. Güvenlik mensupları binanın boşaltılmasını istedi, ancak Yaşin ve bazı gazeteciler bunu reddetti.

Gazetecilerin çoğu cihazlarını dışarı çıkararak parti ofisi girişinde beklemeye başladı. Yaşin, yarım saat sonra dışarı çıktı. Kavkazki Uzel muhabirinin bildirdiğine göre, basınla görüşmeyi reddeden Yaşin aracına bindi ve gitti.

Raporun tanıtımına katılan Memorial İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Aleksandr Çerkasov, “Rusya’da alternatifi olmayan iki siyasetçi var; Vladimir Putin ve Ramzan Kadirov. Bunlar, Moskova’nın düşüncesine göre istikrarın garantisi, çünkü güya silahlı örgütler ile mücadeleyi sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Çerkasov, raporun tanıtımı esnasında bir çok provokasyon olduğunu belirtti ve raporun tanıtımı yapılırken, gazetecilere raporun içeriğinden uzaklaşmamalarını tavsiye etti.

Çerkasov, “Rapor, daha önceden dile getirilmiş gerçeklerden oluşuyor, ancak önemli olan bunların bir araya getirilmiş olması. Bu rapordan sonra, Kadirov’un yaptıklarının istisnadan ibaret olduğunu söylemek mümkün değil. Bu konular, toplumun gündemine taşınacak” dedi.