Kafkasya’da seçim komedisi açık veriyor

Nalçik/Nazran – Ajans Kafkas – Bütün dünya Rus parlamentosunun alt kanadı Duma için yapılan seçimlerde Kafkasya’dan çıkan dudak uçuklatıcı yüksek katılım oranları ve iktidardaki Birleşik Rusya’nın tulum çıkarmasına şaşmışken bölgeden gelen haberler Kremlin’in zaferine gölge düşürüyor.

‘Oylarımız nerede?’

Kabardey-Balkar’da Rusya Vatanseverler Partisi’ne kayıtlı üye sayısının yarısı kadar bile oy çıkmadı. Hatta parti Çerek’te hiç oy alamazken bölge başkanı “Benim kullandığım oy nerede?” diye soruyor. Rusya Vatanseverler Partisi Kabardey Balkar Şube Başkanı Aleksandr Ordaşev, Duma seçimlerinde kullanmış oldukları oylarının nereye gittiğini anlamadıklarını belirterek, “Kabardey-Balkar’da parti üyesi sayısı 1100 iken resmi açıklamaya göre, aldığımız oy sayısı sadece 503. Ortaya çıkan sonuç, kendi üyelerimizin bile partiye oy vermediğidir. Bu sanki bir fıkra. Örneğin Çerek bölgesinde partinin 66 üyesi kayıtlı, ama istatistik ‘sıfır’ oy gösteriyor. Halbuki hiç değilse grup başkanının kendi partisine oy vermesi gerekmez mi?" dedi. Bu yüzden halkın sandığa gitmeye bile gerek duymayacağını belirten Ordaşev sonuçlara itiraz edeceklerini kaydetti. 

Komünistler: Hile vardı

Sonuçları reddeden Kabardey-Balkar’daki Komünist Partisi komite sekreteri Vasili Krükov da, "Seçim değil Birleşik Rusya’nın üyelerinin Devlet Duma milletvekilliğine atanması sanki" diye tepki gösterdi. Krükov ihlallerin çok olduğunu, Komünist Partisi seçim komisyonu üyelerine baskılar yapıldığını belirterek, "Onlardan ikisi gözaltına alınmak istendi, birine bugün mahkeme celbi geldi. Halbuki seçim komisyonu üyelerinin savcılık korumasında olması gerekiyor" dedi. Krükov’a göre, Nalçik’te bulunan 112 nolu seçim sandığında bir grup genç yasal olmayan bir şekilde oy kullanmaya kalkıştı. Buna karşı koymak isteyen Komünist Partisi seçim komisyonu üyesi Birleşik Rusya seçim komisyon üyesi ile tartıştı. Bunun üzerine seçmen listelerinden biri yırtıldı ve skandal yaşandı. Bilgilerimize göre, bu genç grup kararlı bir şekilde birçok seçim sandığına giderek oy kullanmaya çalıştı. Tüm bunları kayda geçirdik ve mahkemeye götüreceğiz" diye konuştu.

İnguşlar: Biz sandığa gitmedik

İnguşetya’da seçim öncesi bir anket yürüten bağımsız ingushetiya.ru sitesi resmi sonuçlara meydan okuyor. İnguşetya Seçim Komisyonu, cumhuriyette seçime katılım oranının yüzde 98 düzeyinde çıktığını, kullanılan oyların yüzde 98,9’unun da Rus lider Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’ya gittiğini açıklamıştı. ingushetiya.ru ise seçime katılımın yüzde 8’i aşmasının imkansız olduğunu savunuyor. ingushetiya.ru çok sayıda seçim merkezini izlediklerini, bazı yerlerde iki saat boyunca oy kullanmaya bir tek kişinin bile gelmediğini belirtiyor. Sitenin 19 Ekim ile 30 Kasım arasında 4218 kişinin katılımıyla yaptığı ankette çıkan sonuçlar ise şöyle: Seçmenlerin yüzde 32.7’si Yabloko, yüzde 8.8’i Birleşik Rusya, yüzde 7.6 Sağ Güçler Birliği ve yüzde 7.3 Komünist Parti’ye oy veriyor. Yüzde 34.4 ise hiçbir partiye oy vermeyi düşünmüyor. REU/RL/RE/ÖZ/FT