Dağıstan’da ‘yeni yılı kutlamayın’ broşürü dağıtanlar gözaltına alındı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da yeni yılın kutlanmaması için broşür dağıtanlar gözaltına alındı, iki kişi hala tutuklu.

27 Aralık’ta yeni yılın kutlanmaması çağrısında bulunan broşürler dağıtan on kişi gözaltına alındı, altısı aynı gün içinde serbest bırakılırken, diğerleri sulh mahkemesince polise itaatsizlikten farklı cezalara çarptırılmıştı.

Kizilyurt bölgesi Çontaul köyü sakinlerinden Magomed Huçbarov, halen hapiste olan kuzeni Magomed Abdulerkimov’un ciddi şekilde dövüldüğünü açıkladı.

Huçbarov “Kuzenimi görmeye gittim, ancak beni onunla görüştürmediler. Magomed ile birlikte gözaltına alınan Şamil ile görüşebildim. Şamil’e sadece üç gün ceza vermişlerdi ve o serbest kaldı. Şamil, gözaltında iken kendisine normal davranıldığını, ancak polisin Kudrat adında birini çok ciddi şekilde dövdüğünü anlattı. Kudrat ve Magomed’in yedi gün daha hapiste kalması gerekiyor” dedi.

Mahaçkale’de Cuma namazının ardından birçok cami imamı da yeni yılın kutlanmaması çağrısında bulundu. Avukat Ziyavdin Uvaysov, polislerin kanunu ihlal ettiğini düşünüyor. Uvaysov “Yeni yılın kutlanmaması için broşür dağıtmak, tutuklanma sebebi olamaz” dedi. KU/ÖZ/YA