I. Çeçen-Rus Savaşı’nın simgelerinden Mogamed Hacı Dolkaev

Mogamed Hacı Dolkaev, 1994-96 arasında yaşanan ve dünyanın I. Çeçen-Rus Savaşı diye isimlendirdiği özgürlük mücadelesinden evvel tanınmaya başlayan yaşlı Çeçen.

Hayatını, duruşunu anlatmaya çalışayım:

Aldı (Alda-Elda) köyünde doğdu. Çeçenlerin efsane liderlerinden ve Kafkasya’yı ilk defa tek çatı altında toplayan İmam Mansur’un köyünden ve soyundandır.

İlk savaştan önce halkın manevi duygularına hitap ve morallerini üst seviyede tutmak için yapılan zikirlerde halkanın yönetici, yönlendiricisi konumunda karşımıza çıkmaktadır.

 

Kimi zaman elinde bayrak kimi zamansa sopa ile halkanın etrafında dönen, boksör ve de güreşçi olan, insanları heyecanlandıran bu yaşlı Çeçen’i birçok zikirde görmek mümkün.

Mogamed Dolkaev, hiçbir zaman Çeçenya Müftülüğünde görev almamış, bu yönde bir talebi olmamıştır. Hatta hac ibadetini yerine getirdikten sonra dahi bu yönde bir eğilimi olmamıştır.

Çeçenya’da geleneksel İslam’ın takipçisi ve uygulayıcısı olarak hayatına devam etmiş, Çeçenya’da güçlenen Vahhabilik akımına karşı çıkmıştır. 1997’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mashadov’u destekleyerek Vahhabiliğin karşısında olduğunu ona da iletmiştir.

Her iki savaşta da hayatta kalmayı başaran Mogamed Dolkaev, 31 Ekim 2001’de 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümünden Vahhabiler ve elbette Ruslar sorumlu tutulurken hangi tarafın buna sebep olduğu ise bilinmemektedir.

Dudayev’in yanında yer alan ve desteğini asla esirgemeyen biriydi Mogamed Dolkaev.

Dolkaev’in yönettiği 9 Ekim 1994 tarihli zikir töreninden kesit:

 

Kaynak: LiveJournal/ChechenInfo

 

Çeçenya

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Ajans Kafkas'ın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Diğer Köşe Yazıları