Çeçenya’nın “Başörtü Yasası”na Moskova’dan Eleştiri

Çeçenya Parlamentosu 31 Mart 2017 tarihinde kabul ettiği yasayla okullarda başörtüsü serbestliği getirdi. Yasaya göre Çeçenya’nın eğitim kurumlarında öğrenciler mensup oldukları dini kıyafetleri giyebilecek.

Çeçenya’daki Rus yanlısı yönetimin başörtüsü hakkındaki son kararı Rusya başkenti Moskova’da tepkilere neden oldu. kavpolit.com haberine göre tepki gösterenler arasında Moskova Patrikhanesi de bulunuyor. Moskova Patrikhanesi Hukuk Bölüm Başkanı Kseniya Çernega yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Söz konusu yasa devlet eğitim kurumlarındaki laikliğe aykırı, bu yüzden yasanın yeniden düzeltilmesi gerekir.” Çernega yaptığı açıklamada, “Okullarda giyim kuralları federal eğitim kurumları iç tüzüğüyle düzenler ve yerel yönetimlerin bu konuda kanun çıkarma hakları yoktur. Bu yüzden başörtüyle alakalı yasa federal anayasaya aykırıdır.” dedi.

Çeçenya Parlamentosu “Başörtü Yasası”nı Rusya genelindeki eğitim kurumları ve Rusya Eğitim Bakanının başörtüyü hedef almasıyla gündeme geldi. Yakın zamanda Tataristan’da Belovejskoye köyündeki okulda başörtü yasağı nedeniyle öğretmenlerin işten atılması sonucu skandal yaşanmıştı. Bu skandal Kadirov ve Rusya Eğitim Bakanı Olga Vasilyeva arasında sözlü tartışmaya neden olmuştu. Kadirov ayrıca Bolovejskaya’daki mağdur öğretmenlere hukuki destek vermiş ve oradaki başörtü yasağın kaldırılmasını sağlamıştı. “Rusya Federasyonu’nun vatan severiyim ve Putin’in piyadesiyim” diyen Kadirov geçmişte de “ben bu ülkenin vatandaşıyım bu ülke için ölen silah arkadaşlarım var ve ben Müslümanım. Benim de çocuklarım başörtü takıyor, onların başlarını zorla mı açtıracaklar bunu kabul etmiyorum.” diyerek Müslüman kimliğini öne çıkarmıştı.

 

Kaynak: AK