Katiller dokunulmazlıktan emin

Boris Nemtsov cinayetinin ardından Kommersant’a görüş yazısı yazan gazeteci Maksim Şevçenko, tanınmış muhalif politikacıyı Kremlin’e yakın bir yerde öldürenlerin cezalandırılmayacaklarından emin olduklarını düşünüyor.

Boris Nemtsov’un trajik ölümü son yıllardaki önemli siyasi cinayetleri hatırlamaya mecbur etti. Benim için bunlar Dağıstan’daki dostlarım, gazeteciler Çernovik gazetesi yayıncısı Hacimurat Kamalov, vurularak öldürülen Novoye Delo gazetesi muhabiri Ahmednabi Ahmednabiyev, Nalçik’te iğneyle zehirlenen şair ve insan hakları savunucusu Timur Kuaşev cinayetleridir.

Muhalif mitinglerle kaynayan Moskova bu insanların ölümünü fark etmedi. Çığlıklar, sadece kendileri ve ‘seçim hileleri’ ile meşgul olan liberaller ve vatanseverlere ulaştığında ise küçümseme ile karşılaştı: “Evet doğru, bunlar da var, ama bu yerel olaylara kim ilgi duyar ki?”.

Yetkililer, olayları ‘şahsi kontrolleri’ altına alma konusunda yeminler etti, vaatlerde bulundu. Fakat herkes biliyordu ki, ne bir şahsi kontrol olacaktı, ne de katiller ortaya çıkarılacaktı. Kafkasya’da mafya-emniyet sistemine meydan okumaya kararlı gazeteci cinayetlerine yenileri eklenecekti.

Kremlin duvarları dibinde kan dökmeye karar verenler cezalandırılmayacaklarından emin. Onlar bunu Kafkasya’da olan bitenden öğrendi. Rusya kanunlarının Kafkasya’da nasıl keyfekeder yorumlandığını gördüler: ‘Gerekirse jüri mahkemelerini iptal ederiz, icap ederse doğrudan seçimleri meclis toplantıları oyunuyla değiştiririz, işkenceyi, insan kaçırmayı ve evlerin yakılmasını terörle mücadele namına haklı çıkarırız’.

Kafkasya ölümün her an kendisini hatırlattığı gerçek dünyada yaşıyor, gösteri dünyasında değil. Bu gerçeklik, sahte devletçilik ve muhalifçilik oyunlarıyla meşgul Moskova toplumunca hissedilmedi. Kiev mayın ve mermilerinden ölen Donetskliler Moskovalılara bir şey ifade etmiyor. Jean Baudrillard’ın “Simgesel Değiş Tokuş ve Ölüm” çalışmasında dediği gibi, gösteri toplumunda ölüm, gözler önündeki kurban aracılığıyla hissediliyor.

Senaryoya göre gösteri toplumuna bir kötü adam lazım. Kesinlikle bulunup cezalandırılmalı. Bundan dolayı zavallı Boris’i kurban eden kötünün cezalandırılmasını bekliyoruz. Senaryo etrafında eminim, yaratıcı tartışmalar dönüyordur.

Kaynak: Kavpolit

Çeviri: Ajans Kafkas