Rusya’da yayımlanan “IŞİD: Mahiyet ve Karşıtlık” raporu

Rusya’da IŞİD hakkında yazılan, “İslam Devleti: Mahiyet ve Karşıtlık” isimli raporun tanıtım toplantısı, 13 Ekim 2015 tarihinde Vladikavkaz Milli Araştırmalar Kütüphanesi’nde yapıldı.

Tanıtımın organizatörlüğünü, Kafkasya Jeopolitik Kulübü gerçekleştirdi. Rapor, kulüp koordinatörü Yana Amelina ve Kafkasya uzmanı Andrey Areşev’in başkanlığındaki dokuz uzman tarafından hazırlandı. 226 sayfadan oluşan rapor, IŞİD’i detaylıca inceliyor. Raporda, Kafkasya, Povoljye ve Kırım üzerinde özellikle duruluyor.

Ajans Kafkas olarak, Yana Amelina’nın söylediklerine katılmadığımızı beyan etme gereği duyuyoruz. Ancak, Amelina’nın sözlerinin IŞİD konusunda, Suriye operasyonu ve Kafkasya’da süren çatışmalar konusunda Rusya resmi aklına yakın bir aklı temsil etmesinden dolayı, Amelina’nın raporun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmayı alıntılamanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yana Amelina: “IŞİD: Mahiyet ve Karşıtlık”

“İslam Devleti: Mahiyet ve Karşıtlık” raporunu hazırlama kararımızı, Rusya Askeri Kuvvetleri’nin Suriye operasyonu kararının belli olmasından önce almıştık.

Raporu hazırlayan yazarlar, bu konuda, genelden biraz farklı düşünüyor. Birçokları nedense IŞİD’in kurulmasında ve yaptığı eylemlerde Batı’nın etkisi olduğuna inanmak istemiyor. Üstelik IŞİD bu yöndeki ilk proje de değil. Bu tarz örgütlerin Orta Doğu’da kurulma amacı, Rusya’yı maksimum ölçüde zayıflatmaktır. Bunu da Rusya’nın Orta Doğu’daki etkisini yok etme ve Kafkasya ve Rusya’nın diğer bölgelerinde bu terörist grubun güçlenmesini doğrudan destekleme yoluyla yapmak istiyor. Bunun böyle olduğunu sadece Moskova’ya bakarak bile söyleyebiliriz. Orada beş terörist ele geçirildi. Bunlar Kafkasya ve Suriye vatandaşları. Bu tehlikeyi hafife almak mümkün değil. IŞİD tehlikesi Rusya’da oldukça büyük bir tehdit. Yani gevşememek lazım. Soçi 2014 Olimpiyatları’na hazırlanırken, Rusya güvenlik organları yer altı İslam örgütüne ve Rusya’da bulunan tüm terör örgütlerine ciddi bir darbe vurdu. Ama maalesef tamamıyla yok edilemedi.

Mevcudiyeti hala devam eden Kafkasya Emirliği’nin IŞİD’e bağlanmayan kısmının sergilediği şeyler daha çok propagandadır. Gerçekte ise daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. IŞİD’e biat ettiklerini söyleyen ve internette her yerde videoları olan bu insanlar şu anda neredeler?

Dışarıda olayların nasıl geliştiğini göreceğiz ama şu anda açık olan şey, Rusya Federasyonu’nun gerçekleştirdiği Suriye operasyonunun, sadece Rusya’nın değil Müslüman toplumun da çıkarına olduğu. Hem Rusya hem de dünya Müslümanlarının.

Ve, son zamanlarda sürekli konuşulan, özellikle Rusya’da yaşayan Müslüman topluma izafe edilen Şii-Sünni çatışmasının gerçekle hiç bir alakası yok. Rusya’da herhangi bir Şii-Sünni çatışması söz konusu değil. Rusya Müslümanlarının çoğu Sünni. Suriye’de ise Rusya’nın Şii tarafında olduğu söylentilerinin gerçekle hiçbir alakası yok. Rusya ne Şiilerin ne de Sünnilerin tarafındadır. Rusya orada, Rusya Devleti’nin çıkarları için hareket etmektedir. Çünkü bu, ne dini bir savaştır ne de bir Şii-Sünni çatışmasıdır. Bu bir çıkarlar savaşıdır. Petrol ve gazın dağılımı bu savaşın asıl meselesidir. Bu bir jeopolitik sınır savaşıdır. Yani söz konusu olan Orta Doğu’nun yeniden biçimlendirilmesidir.

Rusya’yı bir tarafa çekme çabaları, ABD’nin yeni değişiklikler getirme çalışması, Rusya’yı ilgisi olmayan ve olması mümkün olmayacak ülke içi dini hesaplaşmalara çekme çabası, tüm bunlar, emir verenlerinin asıl hedefini gösteriyor. Mesele IŞİD meselesi değil. Eğer IŞİD olmasaydı, ABD’li arkadaşlarımız başka bir konu düşünmeye başlayacaklardı.

Bir buçuk asır önce, din meselesini, 19. asır şartları içerisinde kullandılar ve bu da durumu kavrayamayan Kafkasya halklarının gidişine neden oldu. Halka büyük bir zarar verdi. Şimdi önemli artık kimsenin bu zokayı yutmamasıdır.

Maalesef bu mesele öylece çözülemez. Radikallerin etkisiz hale getirilmesi gerekiyor şüphesiz ama bu mesele sadece güç kullanılarak çözülebilecek bir mesele de değil. Radikaller nereden geliyor? Neden bu tarz eylemler bazı gençler için ilgi çekici oluyor? Bu sorulara uzmanlar elbette tatmin edici cevaplar veriyorlar. Ama sadece güç kullanarak sorun hakkında bir çözüm üretilebileceğini düşünmek yetersiz.

Bugün gençlerin çoğu, para kazanma derdi dışında, potanisyellerini gösterebilecekleri imkanlardan yoksunlar. Bu durum değişinceye kadar, İslami temelli ve diğer akımlara mensup terör örgütlerini Rusya’da bitirmek mümkün değil.

Şu an IŞİD’in sahip olduğu popülarite, birçok açıdan kapitalist sistemin mümkün kıldığı bir sonuçtur. Bunun alternatifi ancak Rusya’nın sunacağı, adalet prensipleri üzerine inşa edilmiş alternatif sosyo-ekonomik bir proje olabilir.

IŞİD birçoğunun ilgisini aslında teorikte sosyal adalete yaptığı vurgu sebebiyle çekiyor. Bunun için adalet üzerine kurumsallaşan doğru bir alternatif lazım. Bu alternatifin başında Rusya’nın olmasını çok isterdim.

Tercüme: Ajans Kafkas