Çeçen-Rus savaşlarının bir aşamasından sonra İslami referansları daha da baskın hale gelen Çeçen direnişinin önemli bir kısmı belli bir aşamadan sonra El-Kaide’ye bağlılığını beyan edip, Kafkasya Emirliği adını almıştı. Önceleri, özgürlükçüler ve Rusya yanlıları olarak ayrılan ana akım Çeçen siyaseti böylelikle üç farklı fraksiyona bölünmüştü. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın diasporada yaşayan temsilcileri, bu grubun içinden çıkıp Kafkasya Emirliği’ni kuran kadrolar ve Rusya yanlısı Kadirov yönetimi.

Geçtiğimiz aylarda emirlik içinden peşi sıra gelen IŞID’e bağlılık açıklamalarının ardından Kafkasya Emirliği bir açıklama yayınlayıp iddiaları reddetmiş, emirlikten ayrılanları “fitne” çıkarmakla suçlamıştı. Bu açıklamaya rağmen Kafkasya Emirliği içinden IŞİD’e katılımlar devam etti.

Bugün artık dördüncü bir aktörden bahsediliyor Kafkasya’da: IŞID. Bu konu ile ilgili haber, yorum ve analizlerimiz oldu Haziran ayında.  Konu yakın geleceğin en sıcak meselesi olmaya devam edecek.

Bir diğer önemli gelişme Rusya’da düzenlenen Helal Ürün pazarı. Önemi, son dönemde sıkça dillendirilen Rusya’da artan Müslüman nüfus oranının önemli bir göstergesi olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye’deki Kafkas toplumunu ilgilendiren önemli bir gelişme ise Medet Önlü suikastinde yaşandı. Cinayetin azmettiricisi olarak aranan Mehmet Akif Cömert sahte kimlikle yakalandı. Dava dosyasına göre Cömert, cinayetin azmettiricilerinden Rus asıllı Ruslan Ezbulatov’u tetikçi Murat Aluç ile tanıştıran kişi. Medet Önlü’nün ailesi cinayetin Suriye’de devam eden iç savaş ile ilgili olabileceği kanaatinde.

Diğer bir haber ise bağımsız Çerkes adayların, 7 Haziran seçimlerinde aldıkları oylar.

Bununla birlikte, önemli gördüğümüz irili ufaklı pek çok haber. Haziran raporumuz hazır.


Yorumlar
  1. ahsen abrek

    raporlarınızı yakından takip ediyorum ve çok faydalanıyorum. oldukça doyurucu bir özet ve sağlıklı analizler oluyor içinde. ancak yayınladığınız bu son rapor benim için hayal kırıklığı oldu. hem çok kısa hemde içerik olarak çok zayıf. daha kötüsü ise içinde yanlışların olması. örneğin özete de alınan kafkasya emirliğinin el kaideye bağlılığını açıklayarak emirliği ilan etmesi kocaman bir yanlış. böyle bir yanlışı önceki raporları yayınlamış bir kurum nasıl yapar anlamıyorum. emirlik el-kaideye ideolojik olarak da pratikte de yakındı -halada yakın- ama hiç bir zaman bir bağlılık açıklamadı. kurumunuz için daha vahimi ise şu ki bu rapor yayınlanalı uzun zaman oldu ancak halen düzeltme yapılmadı. kimse mi farketmedi yoksa önemsemiyor musunuz böyle büyük yanlışlıkları.

Diğer Öne Çıkanlar