Çeçenya başta olmak üzere Kafkasya’daki insan hakları ihlalleri ocak ayında da raporumuzda geniş bir yer buldu. Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı, bölge özelinde hazırlanmış ilk detaylı rapor olması bakımından oldukça değerli olan “aşırılıkçılığın sebepleri” raporu hakkında Merkez başkanı Valeri Hatajuko’nun değerlendirmeleri ile “sorunun” sebebine odaklandık.
Yolsuzluklar ve Selefi-Sufi çatışmaları ile adını duyuran Dağıstan ise güncel durum değerlendirmelerinin yanında, bilinmeyen yönleriyle incelenmeye çalışıldı Ajans Kafkas Ocak ayı raporunda.
Çerkesya gündemini ise ağırlıklı olarak Suriyeli Çerkeslerin durumu oluşturuyor. Kabardey Balkar 2014 değerlendirmesi ve Timur Kuaşev için başlatılan imza kampanyası bölgeden aktarılabilecek gelişmelerden.
Abhazya’da 2014 yılının son çeyreğinde olduğu gibi Rusya ile Stratejik Ortaklık anlaşması 2015’te de çok konuşulacağa benziyor. Ocak ayında yayınlanan bir rapor ise Abhazya Ekonomisi adına önemli veriler barındırıyor. Ayrıca uzun zamandır sakin görünen Gal bölgesinde yaşanan çatışmalar da dikkat çekici.
Abhazya’nın ardından Rusya ile anlaşma imzalamaya hazırlanan Güney Osetya’da ise ortam gergin.
Kafkasya’daki olayları detaylarıyla incelemeye çalışırken, Kafkas Diasporasının gündeminde olan Medet Önlü suikastı ve ÇDP’nin (Çoğulcu Demokrasi Partisi) geniş katılımlı toplantısı ardından başlayan tartışmaları da raporumuza objektif bir gözle yansıtmaya çalıştık.

Diğer Öne Çıkanlar