Temmuz ayı diaspora gündeminde Medet Önlü cinayetinin ikinci duruşması varken Kafkasya’da gündem Kafkasya Emirliği, IŞİD ve yapılan operasyonlar oldu. Kafkasya’da turizmin olağanüstü bir ivme kazanması da raporumuzda yer aldı.

Medet Önlü cinayetine ilişkin davada Önlü ailesinin avukatı Erdal Doğan, mahkemenin dosyaya yeterince vakıf olmadığını ve cinayetin adi bir cinayete dönüştürülmek istendiğini ileri sürerek tepki gösterdi.

Kafkasya Emirliği’nin bir önceki lideri Aliashab Kebekov 19-20 Nisan’da Buynaks bölgesinde meydana gelen çatışmalarda öldürülmüştü. Mayıs’ın sonlarına doğru ise yeni emirin Kafkasya Emirliği’nde kadılık ve komutanlık yapan Süleymanov olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. 5 Temmuz’da direnişçilere yakın bir web sitesinden açıklandıktan sonra Süleymanov’un liderliği kesinleşmiş oldu.

Temmuz ayında dikkat çeken diğer konular ise Kafkasya’da turizmin ve ekonominin gelişmesine yönelik atılan adımlar oldu. İnguşetya’da ve Çeçenya’da turist sayısında olağanüstü bir artış olurken Derbent şehrinin 2000. Yıl kutlamaları çerçevesinde Dağıstan turizminde de bir artış beklentisi mevcut. Onur Air’in Nalçik’e sefer başlatması sonrası Türkiye’den de Kafkasya turizmine bir ilgi bekleniyor.

Kabardey-Balkar’da açılan Avrupanın en büyük tarım kompleksi, Suud Kralı’nın Çeçenya’ya, Çin’in Dağıstan’a yapacağı yatırımlara da Temmuz Ayı raporumuzda yer verdik.

Diğer Öne Çıkanlar