Mayıs ayı Çerkesler başta olmak üzere tüm Kuzey Kafkasyalılar için oldukça önemli bir ay. 21 Mayıs’ın Çerkes Soykırımı’nı sembolize eden tarih olması ve 11 Mayıs’ın Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olması bu ayı önemli kılan iki etken.

Bu yıl 11 Mayıs’da Pşımaho Kosok’un mezarında yapılan anmanın dışında Kafkas Vakfı ve Birleşik Kafkasya Derneği tarafından bir de panel organize edildi. Bu iki etkinliği raporumuzda etraflıca inceledik.

Halen Çerkes diasporasındaki politizasyonun mihenk taşı olan 21 Mayıs’ta yapılan iki farklı etkinlik diasporanın gündemindeydi. Kefken ve Rusya Konsolosluğu önündeki organizasyonlarla birlikte Kaffed’in 21 Mayıs’ta Kafkasya’ya düzenlediği gezi de Mayıs raporumuzda yer aldı.

Bunların dışında, Ajans Kafkas Mayıs ayı raporumuzda Çerkesya’daki 21 Mayıs Etkinlikleri, Abhazya’daki diplomatik gelişmeler, Çeçenistan, İnguşetya ve Dağıstan’daki insan hakları ihlalleri etraflıca ele alınırken, önümüzdeki dönemde çokça ses getireceğini düşündüğümüz IŞİD’in Kafkasya’da yayılması ihtimali de uzmanların görüşlerine yer verilerek tartışıldı.

Diğer Öne Çıkanlar